تاثیر رطوبت بر آسم


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بسیاری از مبتلایان به آسم در هوای مرطوب بدتر می شوند. می توان علائم مرتبط با آسم را که با رطوبت تشدید می گردد با استفاده از یک سری استراتژی هایی از قبیل دارو، کنترل سطح رطوبت هوای داخل خانه و اجتناب از ورزش های در شرایط مرطوب پیشگیری نمود.

افزایش رطوبت می تواند مستقیما مجاری هوایی را تحریک نموده و یا سبب افزایش سطح مواد دیگر می شود که لوله های برونشیال را تحریک می نماید نظیر گرده ها و آلودگی هوا.

رطوبت بالا می تواند سبب علایم دیگری از قبیل صرفه ، خس خس  و سنگینی قفسه سینه گردد . در یک آزمایش بر روی افراد مبتلا به آسم بعد از استنشاغ هوای گرم و مرطوب (49 درجه سانتی گراد) و رطوبت 75 تا 80 درصد) به مدت 4 دقیقه ، مقاومت مجاری هوایی در مقایسه با افراد سالم که تا 22 درصد افزایش در تفاوت را نشان دادند 112 درصد افزایش نشان داد.

چرا رطوبت بر روی آسم تاثیر می گذارد ؟

رطوبت احتمالا از طریق باریک کردن مجاری هوایی سبب بروز علائم آسم می شود.

انقباض برزش به دلیل فعال شدن فیبرهای   C  که فیبرهای حسی عصبی در راههای هوایی هستند در اثر وای گرم و مرطوب اتفاق می افتد.

تحریک فیبرهای C می تواند مجرای هوایی را باریک کرده و سبب تحریک سرفه و مشکل تر کردن تنفس شود.

سطوح بالای رطوبت زمینه را برای رشد کپک ها و مایت ها که اغلب سبب تریگر شدن آسم می شوند، مهیا می سازد. سطوح بالاتر رطوبت می تواند همچنین آلودگی هوا را بدتر کند.

برای مثال ازن که یکی از آلوده کننده های هواست با افزایش در سطح رطوبت ، زیاد می شود. افزایش در سطح رطوبت اغلب به معنای افزایش در درجه حرارت نیز می باشد.بیشترین سطح رطوبت معمولا در ماهای تابستان دیده می شود.مجموعه گرما و رطوبت سبب تحریک مجاری هوایی شده و تنفس را مشکل می نماید.

چگونه می توان علائم را کنترل نمود ؟

چون نمی توان سطح رطوبت هوای خارج از خانه را کنترل نمود، سمپوت های آسم ناشی از رطوبت را می توان به روش های زیر کنترل کرد :

  • ماندن در منزل در روزهای مرطوب :

با گوش دادن به اخبار هواشناسی و سطح رطوبت محلی بهتر است حدالامکان در منزل بمانید.

  • آشنایی و تشخیص علائم شعله ور شدن آسم :

باید علائم شروع حمله آسم را بشناسند تا از بدتر شدن آن جلوگیری نمایند که عبارتند از : سرفه ، خس خس ، تنگی نفس ، سنگینی قفسه سینه

در صورت شروع علائم بیماران باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه نمایند.

  • استفاده از داروهای سرع اثر گشاد کننده برزش :

این داروهای با ریلکس کردن عضلات راههای هوایی باعث باز شدن آنهای می گردند که مثال آن همان سالبوتامول است

درمان آسم


© خرداد 98 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد خانم دکتر سپیده داروگر محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه توسط : OFOGHIT